Instagram Follow on Instagram

poniedziałek, 12 grudnia 2016

Ból pleców - jak sobie z nim radzić ?

 • Każdy z nas doświadczył bólu pleców. Czasami ból spowodowany jest jakimś urazem, czasami przeciążeniem, a w wielu przypadkach winny jest brak rozgrzewki. Szczególnie jeśli w grę wchodzi jakaś szybka czynność domowa to większość z nas nie zastanawiając się dźwiga szafę albo komodę bez odpowiedniego przygotowania. Oczywiście nie należy popadać w skrajności ale warto przed przysąpieniem do dźwigania czegokolwiek zrobić tę czynność parę razy "na sucho" bez obciążenia. 

 • Oczywiście są to przypadki, w których mamy bezpośredni wpływ na powstanie bólu ponieważ każdą z takich czynności można chwilę wcześniej przewidzieć i możliwie skutecznie przygotować się do jej wykonania. Inaczej jest w przypadku urazów gdyż większość z nich powstaje w wyniku wypadków, na które nie jesteśmy przygotowani. Jednak w większości przpadków leczenie takich urazów kończy się u lekarza specjalisty oraz fizjoterapeuty. 
 • Oprócz chwilowych dolegliwosci, o których pisaliśmy wyżej bardzo wiele osób uskarża się na przewlekłe bóle pleców, które najczęściej spowodowane są siedzącym trybem życia. Siedzimy przez 8 godzin w pracy, później w domu przed komputerem czy telewizorem co bardzo często kończy się bólem w okolicy lędźwi. Głównym powodem powstawania tego bólu są słabe mięśnie pleców oraz brak aktywności fizycznej. 

Jak radzić sobie z bólem pleców ? 

Nalepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie aktywności fizycznej do naszego życia. By odczuć ulgę wystarczy wykonywać dwa do trzech treningów w tygodniu. W grę chodzi zarówno siłownia jak wszelkiego rodzaju zajęcia związane z gimnastyką czy fitnessem. Bardzo dobre rozwiązanie przed przystąpieniem do treningów to wizyta w salonie masażu. Zmęczone mięśnie dobrze będzie przygotować do przyszłego wysiłku. Najlepszym wyjściem będzie masaż leczniczy, który pozwoli przyspieszyć regenerację tkanek i poprawi krążenie krwi. Zabiegi masażu naturalnie powinniśmy wykonać parę razy, a jest to dość przyjemna czynność biorąc pod uwagę fakt, że taki masaż pozytywnie wpływa na redukcję stresu. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie krzystanie z masażu dzień po każdym treningu tak by relaksować plecy. W przypadku osób nie uprawiających sportu masaż jest tymbardziej wskazany tutaj częstotliwość zabiegów jest dowolna w zależności od natężenia dolegliwości.  


3 komentarze:

 1. Całkiem fajny tekst :) Zapraszam na swój blog :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wizyta u fizjoterapeuty to świetny pomysł! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiadomo... Masaż najlepszy na wszystko :) Być może ktoś podaruje voucher na gwiazdkę i będzie cudownie.

  OdpowiedzUsuń