Instagram Follow on Instagram

sobota, 18 marca 2017

„Dieta Smart Food” - recenjzaDzisiaj na blogu recenzje książki „Dieta Smart Food” zbiorowego  autorstwa Eliany Liotty, Piera Giuseppe oraz Lucilli Titta. Na wstępie należy zaznaczyć, że słowo dieta nie oznacza, że mamy do czynienia z poradnikiem w stylu „schudnij 10kg w miesiąc jedząc tylko kiszoną kapustę”, dieta w tytule tej pozycji oznacza styl odżywiania, który przyjmujemy na całe życie, a warto bo żywienie w niej opisane ma to życie znacznie wydłużyć i poprawić jego jakość! 


Czy wiedzieliście, że jedząc konkretne produkty możemy uaktywnić pewne geny, a inne uśpić? Np. uaktywnić gen młodości, a uśpić ten odpowiedzialny na procesy starzenia? Pewnie nie. Z tej książki dowiecie się dokładnie jak owy proces aktywacji/ uśpienia genów zachodzi . Dowiecie się tego na początku książki, tutaj należy się najbardziej skupić ponieważ sprawy genetyki nie są najprostsze, ale tutaj wyjaśnione w miarę prostym językiem.

Poniżej jedne z rysunków w książce:Kolejna ciekawostka jaką znalazłam w tej lekturze: skąd wziął się gen odpowiedzialny za gromadzenie tłuszczu: otóż jako ludzie pierwotni często głodowaliśmy i natura wyposażyła nas w gen, który w skrajnych sytuacjach dłuższego postu nie pozwalał za bardzo spadać tkance tłuszczowej. Niestety ten gen działa do dziś, mimo, iż większość z nas ma codziennie dostęp do pełnej lodówki i uczucie głodu jest nam raczej obce. Dlatego możemy mieć problemy ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów. Wszystko w imię przetrwania jakie owy gen stara się nam zapewnić.

Książka oprócz problemu nadmiernych kilogramów porusza też temat starzenia się i długowieczności.Dowiadujemy się, że starzenie się jest skutkiem ubocznym działania pewnych genów, ale nie ma się co martwić ponieważ geny te da się wyciszyć za pomocą uwaga : POSTU, wygląda na to, że im mniej jemy tym lepiej się czujemy i dłużej żyjemy, ale nie martwcie się jest też ALTERNATYWA, bo wiadomo jedzenie to radość i nikomu nie uśmiecha się z niego rezygnować.
W książce wymienione są produkty, których spożywanie działa na nasze ciało podobnie jak post, czyli wycisza geny odpowiedzialne za gromadzenie tłuszczu i postępowanie procesów starzenie się organizmu.


  
W książce oprócz tych naukowych nowości znajdziemy także banalne prawdy znane każdej osobie, która chociażby liznęła tematu zdrowego odżywiania, czyli :unikanie złych tłuszczy i Fast foodów, cukru i postawienie na aktywność fizyczną jako sposób na długie życie w zdrowiu.

Jak starzenie się i gromadzenie tłuszczu są od siebie zależne? Ano tak, że jeżeli nie gromadzimy tłuszczu w tkance tłuszczowej  powstaje mniej hormonów i substancji zapalnych, które odpowiadają np. za powstawanie nowotworów. 

O ile początek książki wymaga pewnego skupienia to resztę czyta się lekko. Autorzy podają listę 30 produktów, których jedzenie powoduje podobne korzyści jak post, czyli spowalnia procesy starzenia i zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.
W dalszej części książki znajdziecie tez rozdział „fakty i mity” o pewnych popularnych produktach oraz z rozdział podpowiadający jak komponować posiłki wg schematu smart food.

Żeby uchylić rąbka tajemnicy wśród produktów SMART FOOD znajdują się miedzy innymi: czosnek, kurkuma, jabłka, owoce leśne, orzechy . Powiecie, że banalne i ,że każdy zna te produkty i wie, że są zdrowe, ale co powiecie o radicchio czy kaki . Nie brzmi już tak znajomo prawda? Warto dowiedzieć się więcej i po to odsyłam was do lektury :)

4 komentarze:

 1. Ooooo muszę zaopatrzyć się w tę książkę. Może być całkiem fajna. Od niedawna staram sie zdrowo odżywiać i dużo czytam. Wciąż jednak wiele nie wiem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pesto, zaopatrzyłaś się już w tą książkę ? Recenzja jest bardzo interesująca.

   Usuń
 2. Coś wspaniałego Gratuluję wykonania :-) To idealnie trafia w mój gust.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiłaś mnie ta książka dzięki Twojej recenzji. Przyda mi się w mojej codziennej diecie :)

  OdpowiedzUsuń